MENU

Budowa dróg w Polsce

My Polacy, mamy tendencję porównywania naszego kraju do innych Państw znajdujących się w Europie, czy na całym świecie. Zwykle porównujemy jakość i sposób życia społeczeństwa w danym kraju, wielkość zarobków, stosunek do luksusu itp. Jednym ze wskaźników, który również dość często porównujemy, jest jakość polskich i zagranicznych dróg.
Polska jest jednym z uboższych krajów na tle innych państw Unii Europejskiej, jedna chcemy im dorównać niemalże w każdej sferze życia. Społeczeństwo narzeka na stan polskich dróg, szczególnie dróg szybkiego poruszania się, do jakich zaliczane są ekspresówki i autostrady, choć rzadko kiedy ocenia stan dróg względem procesu budowy dróg oraz możliwości naszego kraju.

Proces budowy dróg
Jeżeli jednak bliżej przyjrzymy się procesowi, jakim jest budowa dróg Konin, przekonamy się że do najłatwiejszych i najtańszych on nie należy. W Polsce i za granicą budowlańców obowiązują podobne wymogi i obowiązki, jakie muszą spełnić, zanim wezmą się za budowę konkretnej drogi. Wymogi jakie otrzymuje firma drogowa Konin to między innymi: rozmiar pasa drogi, określona długość odcinka prostego pomiędzy zakrętami, określony stopień nachylenia drogi i wiele innych wskaźników. Z takimi samymi wymogami zmagają się firmy budowlane za granicą, ponieważ cała Unia Europejska posiada określone standardy budowlane, do jakich należy się dostosować.

Jak już wspomnieliśmy Polska należy do krajów uboższych, zatem budownictwo drogowe według przyjętych standardów do najprostszych zadań nie należy. Dodatkowo Polska musi zmagać się z własnymi problemami przy budowie dróg, jakie są związane z finansami, siłą roboczą oraz kosztami każdej inwestycji. Obecnie w wielu dziedzinach brakuje
wykwalifikowanych pracowników, budownictwo drogowe Konin z roku na rok coraz prężniej się rozwija, mimo to nadal możemy zauważyć znaczne braki wykwalifikowanej siły roboczej.
Także koszt materiałów budowlanych nadal jest dość wysoki, przez co koszt całych inwestycji budowlanych wzrasta, a na przetargach inwestorzy oczekują najtańszych kosztorysów, nie adekwatnych do cenników kompleksowych inwestycji.

Poszczególne etapy budowy drogi
Kiedy rozpoczyna się budowa dróg Konin, konieczne jest spełnienie wielu czynników, a jednym z nich jest termin zakończenia inwestycji. Jeżeli firma drogowa Konin ma konieczne pozwolenia, spełnia wszelkie standardy, może przystąpić do budowy drogi. Inwestycja zwykle rozpoczyna się od wykopów, potrzebna jest właściwa głębokość wykopu do realizacji
budowy pozostałych warstw. Kolejnym etapem jest stworzenie warstwy mrozoodpornej, dzięki której droga będzie stabilna i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Potem następuje stabilizowanie powierzchni cementem, podbudowa zasadnicza, podbudowa asfaltowa oraz warstwa wiążąca. Na końcu wykonuje się tak zwaną warstwę ścieralną, od której zależy jakość całej powierzchni oraz właściwa przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy. Ostatnia warstwa także stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Czym różni się firma drogowa w Polsce od firmy budowlanej za granicą?
Cały czas porównujemy stan dróg w naszym kraju ze stanem dróg za granicą, nie zdając sobie sprawy, że firma drogowa Konin, mimo wszelkich starań, działa nieco inaczej niżeli tej samej wielkości firma drogowa za granicą. Cały czas zbliżamy się do standardów budowlanych, do wykorzystywania najnowszych technologii na każdym etapie budowy drogi, mimo to do
standardów zagranicznych nam jeszcze daleko.
Wykorzystujemy do budowy te same materiały budowlane, do jakich zalicza się: piasek, pospółkę, różne frakcje żwiru czy różnego rodzaju kruszywa skalne łamane. Budujemy drogi wysokiej jakości, z zachowaniem wszelkich norm, a jedynym wskaźnikiem ujemnym jest dłuższy czas inwestycji oraz wysokie koszty budowy drogi na poszczególnych etapach.

Jakość dróg a kierowca
Do jakości dróg w dużej mierze przyczyniają się sami kierowcy. Posiadamy określone prawa, zakazy i nakazy, związane z poruszaniem się po drogach, mimo to duża liczba polskich kierowców łamie przepisy drogowe, narażając tym samym polskie drogi na uszkodzenia, powstawanie głębokich kolein i innych wgnieceń nawierzchniowych. Za granicą każdy
kierowca łamiący prawo, karany jest adekwatnie do wykroczenia, dzięki czemu większość z nich jeździ bezpiecznie i przepisowo, a tym samym przyczynia się do lepszego stanu dróg. W Polsce człowiek narzeka na jakość dróg, ale nie posiada świadomości ich poszanowania, aby dłużej służyły wszystkim kierowcom. Jak widać, nie tylko jakość budowanych dróg ma wpływ na ich faktyczny stan oraz właściwą nawierzchnię, po jakiej kierowcy poruszają się każdego dnia. Również człowiek może przyczynić się do polepszenia warunków drogowych, przestrzegając solidnie przepisów drogowych, jakie są ustanowione przez polskie prawo.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij